Εκπαιδευτικοί του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Ρέικιαβικ της Ισλανδίας! “Ψυχή Δυνατή”, ΚΑ1-Erasmus+

Το 1ο Δημοτικό Σχολείο Αλεξάνδρειας συμμετέχει σε πρόγραμμα Βασικής Δράσης ΚΑ1 erasmus+ με τίτλο:” Ψυχή Δυνατή” με κωδικό σύμβασης 2020-1-EL01-KA101-078042, διάρκειας από 1-09-2020 ως 30-11-2020.Το πρόγραμμα χρηματοδοτείται από το ΙΚΥ (Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών)και την Ευρωπαϊκή Ένωση. Στα πλαίσια του προγράμματος επισκέφτηκαν το Ρέικιαβικ της Ισλανδίας, εκπαιδευτικοί του Σχολείου μας και παρακολούθησαν το σεμινάριο με τίτλο: “Mindfulness and Meditation: Outdoor and Relaxing Education” με οργανωτικό φορέα το ERASMUS PLUS, S.L.P. από 18-7-2021 ως 24-7-2021. Στόχο του προγράμματος αποτελεί η ψυχική ενδυνάμωση των μαθητών αλλά και των εκπαιδευτικών μας. Το σεμινάριο επιμόρφωσης MMORE ADVANCED, βασίστηκε τόσο σε θεωρητικό, όσο και σε πρακτικό κυρίως μέρος, με τεχνικές ψυχικής ενδυνάμωσης και συναισθηματικής χαλάρωσης για την αντιμετώπιση της έλλειψης αξιών, του σχολικού εκφοβισμού, της έλλειψης κινήτρων, της απογοήτευσης και της συναισθηματικής αγωνίας λόγω του κοινωνικού εγκλεισμού στις συνθήκες της πανδημίας.

Δείτε περισσότερα εδώ.

Τα χάικου των χρωμάτων!!!

24 Ιουνίου

Αποχαιρετούμε την φετινή σχολική χρονιά με την υπέροχη ποιητική συλλογή των μαθητών μας! Τα παιδιά της Ε’ και ΣΤ’ τάξης του 1ου Δημοτικού Σχολείου Αλεξάνδρειας γράφουν τα δικά τους χάικου των χρωμάτων και συνομιλούν εικαστικά με τον Αλέξη Ακριθάκη!

Για να απολαύσετε την ποιητική μας συλλογή, πατήστε εδώ.

«Το Δέντρο των μπορώ και θα ήθελα να…», 1ο Δ.Σ. Αλεξάνδρειας-3ο Γυμνάσιο Λιβαδειάς

21 Ιουνίου 2021

Στα πλαίσια της διάχυσης των δύο Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων του Σχολείου μας  ΚΑ1, και με αφορμή μία τυχαία και εποικοδομητική γνωριμία με την υπεύθυνη Εκπαιδευτικό  του Τμήματος Υποδοχής του 3ου Γυμνασίου Λιβαδειάς, κ. Βασιλική Κουτζεκλίδου, μοιραστήκαμε δράσεις του Σχολείου μας, που οργανώθηκαν και συντονίστηκαν από την Κοινωνική Λειτουργό μας, κ. Μελιοπούλου Σπυριδούλα και τη κ. Ζιώγου Μαλαματή   εκπαιδευτικό του τμήματος ένταξης.

3ο Γυμνάσιο Λιβαδειάς

“Δραστηριότητα που πραγματοποιήθηκε με αφόρμηση τις δραστηριότητες που εκπονήθηκαν στο 1ο Δημοτικό Σχολείο Αλεξάνδρειας με στόχο την ενίσχυση και εμπιστοσύνη στον  εαυτό τους από τους μαθητές ΤΥ ΖΕΠ του 3ου Γυμνασίου Λιβαδειάς.

Μέσα στο κλίμα της διάχυσης και του μοιράσματος της εμπειρίας με  τη Διευθύντρια του 1ου Δημοτικού σχολείου Αλεξάνδρειας την κυρία Μουσαφίρη Κυριακή, καταφέραμε με την ομάδα μου τα προσφυγόπουλα να ολοκληρώσουμε μέσα από βιωματικές δράσεις το project «Το Δέντρο της Ζωής» έχοντας λάβει έναυσμα από το «Το  Δέντρο των μπορώ και θα ήθελα να…»,του 1ου Δημοτικού σχολείου Αλεξάνδρειας

Αξίζει να προσθέσω ότι το Δέντρο της Ζωής  πραγματοποιήθηκε ως δράση και μέσα στο πλαίσιο εκπαίδευσης έγκλειστων ενηλίκων στο 2ο ΣΔΕ Λάρισας και ειδικότερα στο πρόγραμμα ελληνομάθειας που πραγματοποίησα σε ομάδα αναλφάβητων με τεράστια επιτυχία.

Η δύναμη της εικόνας έδωσε ώθηση στους μαθητές στο να αποτυπώσουν γραπτά και να αναδείξουν δεξιότητές τους στολίζοντας το δέντρο τους με λέξεις συναισθήματα και σκέψεις.

Σας ευχαριστώ θερμά για το μοίρασμα ιδεών, γιατί η γνώση δε χωρά εγωισμούς και προσωπικές  προβολές!

Κοινός Αγώνας η Μετάδοση της γνώσης και η  μάθηση  πως οι μαθητές μας να μαθαίνουν σωστά!

Βασιλική Κουτζεκλίδου

Οι φωτογραφίες που ακολουθούν εδώ, είναι και από τα δυο σχολεία.

Ανάγνωση λογοτεχνικών κειμένων με θέμα τη διαχείριση της διαφορετικότητας-ΚΑ1, ERASMUS PLUS

Ένας από τους βασικότερους στόχους της Τάξης Υποδοχής σε κάθε Δημοτικό Σχολείο, εκτός από τη διδασκαλία της ελληνικής γλώσσας ως δεύτερη ξένη γλώσσα σε μαθητές/τριες με μεταναστευτική/προσφυγική βιογραφία, είναι η “συμπερίληψη” η οποία είναι ευθύνη όλων μας. Μία από τις δράσεις που πραγματοποιήθηκε στο δικό μας σχολείο, το 1ο Δ.Σ. Αλεξάνδρειας, στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού προγράμματος Σχολικής Δράσης ΚΑ1, ERASMUS PLUS με τίτλο “Διαχείριση της διαφορετικότητας, διαφοροποίηση της Διοίκησης” ήταν η ανάγνωση λογοτεχνικών κειμένων που αφορούν στη διαχείριση της διαφορετικότητας. Οι παρακάτω φωτογραφίες αποτελούν ένα μικρό δείγμα από τις εικόνες που έμειναν στα παιδιά του Β΄2, έπειτα από την ανάγνωση του παραμυθιού “Η Μπουμπού και η Μπαμπαλού” από την εκπαιδευτικό της Τάξης Υποδοχής του σχολείου μας, Καραμούσα Μαγδαληνή. Η συγγραφέας, Βούλα Παπαγιάννη μας παρουσιάζει τη δύναμη της διαφορετικότητας, αλλά και την αξία της πραγματικής αποδοχής και φιλίας.