Ανάγνωση λογοτεχνικών κειμένων με θέμα τη διαχείριση της διαφορετικότητας-ΚΑ1, ERASMUS PLUS

Ένας από τους βασικότερους στόχους της Τάξης Υποδοχής σε κάθε Δημοτικό Σχολείο, εκτός από τη διδασκαλία της ελληνικής γλώσσας ως δεύτερη ξένη γλώσσα σε μαθητές/τριες με μεταναστευτική/προσφυγική βιογραφία, είναι η “συμπερίληψη” η οποία είναι ευθύνη όλων μας. Μία από τις δράσεις που πραγματοποιήθηκε στο δικό μας σχολείο, το 1ο Δ.Σ. Αλεξάνδρειας, στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού προγράμματος Σχολικής Δράσης ΚΑ1, ERASMUS PLUS με τίτλο “Διαχείριση της διαφορετικότητας, διαφοροποίηση της Διοίκησης” ήταν η ανάγνωση λογοτεχνικών κειμένων που αφορούν στη διαχείριση της διαφορετικότητας. Οι παρακάτω φωτογραφίες αποτελούν ένα μικρό δείγμα από τις εικόνες που έμειναν στα παιδιά του Β΄2, έπειτα από την ανάγνωση του παραμυθιού “Η Μπουμπού και η Μπαμπαλού” από την εκπαιδευτικό της Τάξης Υποδοχής του σχολείου μας, Καραμούσα Μαγδαληνή. Η συγγραφέας, Βούλα Παπαγιάννη μας παρουσιάζει τη δύναμη της διαφορετικότητας, αλλά και την αξία της πραγματικής αποδοχής και φιλίας.