Εκπαιδευτικοί του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Ρέικιαβικ της Ισλανδίας! “Ψυχή Δυνατή”, ΚΑ1-Erasmus+

Το 1ο Δημοτικό Σχολείο Αλεξάνδρειας συμμετέχει σε πρόγραμμα Βασικής Δράσης ΚΑ1 erasmus+ με τίτλο:” Ψυχή Δυνατή” με κωδικό σύμβασης 2020-1-EL01-KA101-078042, διάρκειας από 1-09-2020 ως 30-11-2020.Το πρόγραμμα χρηματοδοτείται από το ΙΚΥ (Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών)και την Ευρωπαϊκή Ένωση. Στα πλαίσια του προγράμματος επισκέφτηκαν το Ρέικιαβικ της Ισλανδίας, εκπαιδευτικοί του Σχολείου μας και παρακολούθησαν το σεμινάριο με τίτλο: “Mindfulness and Meditation: Outdoor and Relaxing Education” με οργανωτικό φορέα το ERASMUS PLUS, S.L.P. από 18-7-2021 ως 24-7-2021. Στόχο του προγράμματος αποτελεί η ψυχική ενδυνάμωση των μαθητών αλλά και των εκπαιδευτικών μας. Το σεμινάριο επιμόρφωσης MMORE ADVANCED, βασίστηκε τόσο σε θεωρητικό, όσο και σε πρακτικό κυρίως μέρος, με τεχνικές ψυχικής ενδυνάμωσης και συναισθηματικής χαλάρωσης για την αντιμετώπιση της έλλειψης αξιών, του σχολικού εκφοβισμού, της έλλειψης κινήτρων, της απογοήτευσης και της συναισθηματικής αγωνίας λόγω του κοινωνικού εγκλεισμού στις συνθήκες της πανδημίας.

Δείτε περισσότερα εδώ.