Δράση Β’ τάξης

Οι μαθητές και μαθήτριες της Β τάξης με τη δασκάλα τους κ. Μαρία Παπανικολάου έφτιαξαν σήμερα υγιεινά τρουφάκια.
Για όποιον τα λιγουρευεται ιδού η συνταγή 😋🙂
ΥΛΙΚΑ:
Φυστικοβούτυρο, βρώμη, σταγόνες σοκολάτας, μέλι και ινδοκάρυδο για επικάλυψη
Ευχαριστούμε ιδιαίτερα τον κ. Μεταξά.

Ιστότοπος The Arts ring!!!!!

Αγαπητοί γονείς, στον παραπάνω σύνδεσμο θα δείτε όλες τις δράσεις του έργου the arts ring.
Θα αναγνωρίσετε τα παιδιά σας, εσάς που γίνατε αρωγοί της υποδοχής των εταίρων και όλους όσους γνωρίσαμε σ αυτό το υπέροχο ταξίδι που λέγεται Erasmus.🇪🇺🇪🇺
Ευχαριστούμε τους για πάντα ευρωπαίους φίλους μας και κυρίως τους Πορτογάλους coordinators @Rui και Rozario❤️❤️
Dear parents, in the above link you will see all the actions of the arts ring project.
You will recognize your children, you who helped to welcome the partners and everyone we met on this wonderful journey called Erasmus.🇪🇺🇪🇺
We thank our forever European friends and especially the Portuguese coordinators @Rui and Rozario❤️❤️

Ημέρα σχολικού αθλητισμού

Την Παρασκευή 29 Σεπτεμβρίου ήταν η ημέρα σχολικού αθλητισμού και εμείς στο σχολείο πραγματοποιήσαμε πλήθος αθλητικών δραστηριοτήτων, παιχνιδιών, χορού  και ζωγραφικής. Επίσης, οι μαθητές άκουσαν συμβουλές από τον ορθοπεδικό ιατρό Α.Σιδηρόπουλο.

Αγιασμός για τη νέα σχολική χρονιά

Κατά την έναρξη του σχολικού έτους 2023-2024, τη Δευτέρα 11 Σεπτεμβρίου 2023 και ώρα 09:00 π.μ θα τελεστεί ο καθιερωμένος αγιασμός, του 1ου Δημοτικού Σχολείου Αλεξάνδρειας, του 5ου Δημοτικού Σχολείου και Ειδικού Σχολείου Αλεξάνδρειας, στον αύλειο χώρο του σχ. συγκροτήματος.

Θα δοθούν οδηγίες για θέματα που αφορούν στην εφαρμογή του ωρολόγιου προγράμματος και στη γενικότερη λειτουργία του σχολείου, οι μαθητές θα παραλάβουν τα βιβλία τους και αμέσως μετά θα αποχωρήσουν.

Οι Διευθυντές/ντριες των Σχολείων

Μουσαφίρη Κυριακή

Ζιώρη Ελένη

Αργιαντόπουλος Βασίλειος