Εκπαιδευτική επίσκεψη της Β΄ τάξης

Εκπαιδευτική  επίσκεψη  της  Β΄  τάξης

20 ? 11 ? 2014

Την  Πέμπτη  20  Νοεμβρίου  2014  πραγματοποιήθηκε  εκπαιδευτική   επίσκεψη  από  τους  μαθητές  και  τις  μαθήτριες  της  Β΄  τάξης  του  σχολείου  μας  στο  εργοστάσιο  ΑΛΜΕ  και  στο  ελαιοτριβείο  «Νταπώσης»  στην  Κουλούρα  Ημαθίας.

Οι  μαθητές/τριες  παρακολούθησαν  βίντεο  με  θέμα  το  ροδάκινο, από  το  χωράφι  ως  την  παραγωγή  κομπόστας  και  χυμού  στο  εργοστάσιο. Ξεναγήθηκαν  στους  χώρους  του  εργοστασίου  από  τον  υπεύθυνο  γεωπόνο, ο  οποίος  τους  παρουσίασε  τα  μηχανήματα  και  τα  στάδια  παραγωγής  κομπόστας. Δοκίμασαν  κομπόστα  ροδάκινο  και  φρουτοσαλάτα.

Στο  ελαιοτριβείο  τα  παιδιά  είδαν  από  κοντά  τη  διαδικασία  παραγωγής  λαδιού  από  τη  στιγμή  που  φθάνουν  εκεί  οι  ελιές   μέχρι  να  βγει  το  ευλογημένο  αυτό  προϊόν. Είδαν  τα  μηχανήματα  που  συντελούν  σ? αυτήν  την  επεξεργασία  κι  άκουσαν  από  τον  υπεύθυνο  του  ελαιοτριβείου  για  το  ρόλο  που  παίζει  το  καθένα  α? αυτά  στην  επεξεργασία  του  καρπού.