Εισοδηματική ενίσχυση

ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΙΚΗ ΕΝΙΣΧΥΣΗ
ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΩΝ ΜΕ ΤΕΚΝΑ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΑΙ ΧΑΜΗΛΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ
ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ
(Σύμφωνα με την αριθ. 2/46354/0026/20-7-2012 Υ.Α.)

1. Βεβαίωση του/της Διευθυντή/ντριας ? Προϊσταμένου/νης της Σχολικής Μονάδας περί εγγραφής και κανονικής φοίτησης του τέκνου κατά το σχολικό έτος που έληξε. Αφορά στο σχολικό έτος που έληξε, είναι μοναδική και δεν επανεκδίδεται σε καμιά περίπτωση.

2. Αντίγραφο του εκκαθαριστικού σημειώματος φόρου εισοδήματος του/της δικαιούχου του οικονομικού έτους για το οποίο αιτείται η εισοδηματική ενίσχυση (για εισοδήματα του προηγούμενου έτους).

3. Πιστοποιητικό Οικογενειακής Κατάστασης του/της δικαιούχου (πρόσφατο).
Αν ο/η δικαιούχος είναι διαζευμένος/η ή βρίσκεται σε διάσταση και δεν προκύπτει από το Πιστοποιητικό Οικογενειακής Κατάστασης, συνυποβάλλονται:
Α) Σχετικά έγγραφα ? δικαστικές αποφάσεις κ.λ.π.- για την απόδειξη της διάζευξης ή διάστασης.
Β) Αντίγραφο της Δήλωσης Φορολογίας Εισοδήματος (Έντυπο Ε1) από όπου θα προκύπτει ότι ο/η αιτών/ούσα βαρύνεται φορολογικά με το/τα τέκνο/τέκνα.

4. Υπεύθυνη δήλωση του Ν. 1599/1986 περί μη είσπραξης της οικονομικής ενίσχυσης άλλη φορά για το ίδιο σχολικό έτος.

5. Φωτοαντίγραφο της πρώτης σελίδας του βιβλιάριου τραπεζικού λογαριασμού (με πρώτο όνομα του δικαιούχου γονέα ή κηδεμόνα) για την επιβεβαίωση του IBAN.

Χρήσιμα έγγραφα