EcoPodcasts Erasmus+ Project δράσεις

🌀Για να μην πούμε το νερό…νεράκι..💧
οι μαθητές του Δ2 και οι δασκάλες τους Κυριαζοπούλου Αποστολία και Σισμανίδου Μαρία,ευαισθητοποιημένοι σε περιβαλλοντικά θέματα, όπως η λειψυδρία, προετοίμασαν δράσεις ενημέρωσης για την αποφυγή σπατάλης του νερού .. 💦🚰
Δυστυχώς, η κλιματική αλλαγή απειλεί ΚΑΙ τα αποθέματα νερού σε όλον τον κόσμο..
Η πρότασή μας…. «Νερό με μέτρο📏»❗️🌍🆘💦
Την Τετάρτη 3 Απριλίου 2024 φυτεψαμε λουλούδια παρέα με τους γονείς των μαθητών της Δ τάξης!

Την Παρασκευή 5 Απριλίου 2024, με αφορμή τη δημιουργία δύο eco podcasts 🌞🌛💨💦 με θέματα την προστασία του περιβάλλοντος και τα καιρικά φαινόμενα, οι μαθητές/τριες της Β τάξης του σχολείου μας, πραγματοποίησαν μια πανέμορφη δράση “outdoor activity (έξω από την τάξη) δημιουργώντας χειροτεχνίες, σελιδοδείκτες και ζωγραφίζοντας τα καιρικά φαινόμενα και φτιάχνοντας πανό με μηνύματα οικολογικού περιεχομένου .