Επίσκεψη στη δημοτική βιβλιοθήκη Αλεξάνδρειας

Γνωριμία με τον Συγγραφέα ? Λαογράφο κ. Γ. Ντελιόπουλο

Το τμήμα του Ε1 του 1ου Δημοτικού Σχολείου Αλεξάνδρειας και η Ε΄ τάξη του 5ου Δημοτικού Σχολείου Αλεξάνδρειας, επισκέφτηκαν την Παρασκευή 6 Νοεμβρίου 2015 τη Δημοτική Βιβλιοθήκη της πόλης μας στα πλαίσια του προγράμματος της ενίσχυσης της φιλαναγνωσίας, συνοδευόμενα από τους δασκάλους των τμημάτων, Παπάζογλου Ιουλία και Αρβανιτίδη Θεόδωρο.

Τα παιδιά ενημερώθηκαν και ξεναγήθηκαν στο χώρο της βιβλιοθήκης από την κ.   Βέτα Ποράβου ενώ είχαν τη μοναδική ευκαιρία να γνωρίσουν τον σπουδαίο συγγραφέα, λαογράφο και συλλέκτη λαογραφικού υλικού της πόλης μας, κ. Γεώργιο Ντελιόπουλο. Η παρουσίαση του βιβλίου του «Ξεχασμένα επαγγέλματα και άλλες ιστορίες από το Ρουμλούκι» ενθουσίασε τα παιδιά κι έδωσε πλούσια ερεθίσματα για συζήτηση με τον συγγραφέα του βιβλίου.