Εκπαιδευτική εκδρομή στο «NOESIS»

Τρίτη 9 Ιουνίου 2015

Οι μαθητές ? μαθήτριες της Στ΄ τάξης του 1ου Δημοτικού Σχολείου και οι μαθητές και μαθήτριες των  Στ΄ & Ε΄ τάξεων του 5ου Δημοτικού Σχολείου Αλεξάνδρειας συνοδεία των εκπαιδευτικών των τμημάτων ? τάξεων και των Διευθυντών των δύο Σχολείων επισκέφτηκαν το Κέντρο Διάδοσης Επιστημών & Μουσείο Τεχνολογίας «NOESIS», στη Θέρμη Θεσσαλονίκης.

Πρώτη προβολή στην αίθουσα Πλανητάριου με θέμα ταξίδι στο διάστημα, το πλανητικό μας σύστημα, ο γαλαξίας μας, το Σύμπαν.

Δεύτερος χώρος επίσκεψης το Μουσείο Τεχνολογίας, με θέματα από την αρχαία τεχνολογία, το Τεχνοπάρκο και την Τεχνολογία των μεταφορών.

Τρίτος και τελευταίος χώρος το Κοσμοθέατρο με προβολή ταινίας 3D και θέμα τη ζωή των Δεινοσαύρων.

Όλοι έμειναν ικανοποιημένοι από την εκδρομή και θέλουμε να πούμε ένα μεγάλο ευχαριστώ στο Σύλλογο Γονέων & Κηδεμόνων των δύο Σχολείων, ο οποίος κάλυψε τα έξοδα μετακίνησης.