“Οικοδομώντας” το Κονάκι της Αλεξάνδρειας

Οι μαθητές του Ε1 και ΣΤ2 “οικοδομούν” το Κονάκι της Αλεξάνδρειας

Πέμπτη, 24 Οκτωβρίου 2019

Οι μαθητές και οι μαθήτριες χρησιμοποιούν την κλίμακα 1:20 όπως την διδάχτηκαν από την κ.Ιουλία Παπάζογλου, τον κ.Δήμο Τσιάρα και την κ.Ελένη Μπουτσικούδη με τη βοήθεια των Μαθηματικών. Με την καλλιτεχνική συμβολή του κ.Σίμου, καθηγητή εικαστικών, το κατασκευάζουν με χαρτόνι, το βάφουν σε γήινα χρώματα βάζοντας την δική τους χρωματική και σύγχρονη πινελιά. Άλλοι μαθητές με το αγαπημένο τους παιχνίδι, τα τουβλάκια, το “ξαναχτίζουν” όπως το φαντάζονται ή θα ‘θελαν να είναι. Στο τέλος, δίνοντας συνέντευξη, το παρουσιάζουν στους υπόλοιπους μαθητές του σχολείου. Τα εργαλεία του STEAM μπορούν να εμπνεύσουν, να διδάξουν, προσφέροντας ταυτόχρονα την χαρά και τον ενθουσιασμό της ανακαλυπτικής μάθησης και δημιουργίας!!!! Μπράβο σας!!
Η συντονίστρια του προγράμματος
Μουσαφίρη Κυριακή

Δείτε φωτογραφίες από τη Δράση μας εδώ.