Επίσκεψη στους Βασιλικούς Τάφους στη Βεργίνα

Εκπαιδευτική  επίσκεψη
στο  Μουσείο  Βασιλικών  Τάφων  των  Αιγών  (Βεργίνα)

Πέμπτη   11  Μαΐου  2017

Το Αρχαιολογικό Μουσείο της Βεργίνας και τους  Βασιλικούς  Τάφους  των  Αιγών επισκέφθηκαν οι μαθητές/τριες των  τμημάτων  Δ2  και  ΣΤ1  του σχολείου μας την  Πέμπτη  11  Μαΐου  στα πλαίσια του μαθήματος της Ιστορίας  συνοδευόμενοι  από  τους  δασκάλους  τους  Παπαδόπουλο  Θεόφιλο,  Παπάζογλου  Ιουλία  και  τον  κ. Γεωργιάδη  Ευστάθιο, Διευθυντή  του  σχολείου  μας.

Τα  παιδιά  ξεναγήθηκαν στο Μουσείο μαθαίνοντας την ιστορία της ιερής πρωτεύουσας των Μακεδόνων, για το Βασιλιά Φίλιππο Β΄ και τον γιο του Μέγα Αλέξανδρο. Θαύμασαν τα εντυπωσιακά ευρήματα και τους Μακεδονικούς Τάφους, είδανε τους ημικίονες, τη μαρμάρινη θύρα, τα τρίγλυφα και τις μετόπες, εντυπωσιάστηκαν από την χρυσελεφάντινη ασπίδα και τη χρυσοποίκιλτη πανοπλία του Φιλίππου Β΄, το χρυσό στεφάνι από φύλλα βαλανιδιάς, το κυκλικό ασημένιο-επίχρυσο διάδημα σύμβολο ιερατικού αξιώματος του βασιλιά Φιλίππου. Μετά  το τέλος  της  επίσκεψης  τα  παιδιά  ξεκουράστηκαν  κι  έπαιξαν  στο  κέντρο   «Αρχοντικό»  στη  Μελίκη  Ημαθίας.

Δείτε  φωτογραφίες  εδώ.